www.stredovek.com

Letecká archeologie z obýváku

2. prosince 2006 v 14:23 | morgoth |  Archeologie
Letecká archeologie se stává v poslední době jedním z nejdůležitějších způsobů získávání nových archeologických informací. Jejími hlavními výhodami jsou veliká ploha zpracovaného území a její nedestruktivnost.
Seznam v nedávné době rozjel internetové ortofomapy celé české republiky. A to v takové kvalitě, že jsou na ní některé hradiště, příkopy, římské tábory ap. krásně identifikovatelné. Vybral jsem pro dnešek devět lokalit z území čech. Takové lokality, které v terénu jinak než geobotanicky téměř nepoznáte. Minulý článek o moravských hradištích zde.
Doubravčany II. - nedatované hradiště. Val má podkovovitý průběh, délku asi 160m. Na snímku je vidět jakožto světlá obloukovitá linie. Pro porovnání zde jsou fotky přímo z terénu.
Tismice - raně středověké hradiště. Stopy po opevnění byli v průběhu staletí odstraněny orbou. Na snímku jsou dobře patrné dvě ze tří vnitřních fortifikačních linií. Prostřední z nich na snímku příliš patrná není. Pro porovnání snímky přímo z terénu hradiště
Přívory - raně středověké hradiště. Dlouho se pochybovalo je-li tato lokalita hradištěm či nikoli. Teprve moderní prospekční metody (měření cesiovým magnetometrem a letecká archeologie) daly pádnou odpověď že ano. Trojitý systém opevnění je na snímku krásně viditelný. Fotografie z terénu hradiště jsou zde.
Přerovská Hůra - místo osídlené napříč pravěkem. Hradiště zde bylo vybudováno v pozdním halštatu a ranném středověku. Dvě linie opevnění jsou dobře patné. Ideální pro další opevnění by bylo přepažení nejužšího místa přístupu na tuto svědeckou horu na východě. Změna konfigurace terénu pro přístup zemědělských strojů už asi její objevení znemožnila. Zde jsou fotky hradiště z jihu a z přístupové východní části.
Dolní Hradiště - hradiště z pozdní doby halštatské a ranného středoveku. Tři linie příčné opevnění vedoucí ze severu na jih přes ostrožnu jsou na snímku částečně viditelné. Především vnitřní z nich je dobře vidět.
Lochovice - raně středověké hradiště. Severní konec opyše byl poníčen stavbou domků. Fortifikační linie je na snímku dobře vidět. Z východu na západ přepařuje ostrožnu. Jedná se o vnitřní ze tří původních valů s příkopy. Vnější nejsou na fotce patné.
Skalice - halštatské hradiště. Návrší Pradědub. Vseverozápadní části hradiště je vidět linie po příkopu a valu. Další náznaky jsou spekulativního charakteru. Je možné že oblouk na severu nad Labem byl původně opevněním akropole. Zde jsou pro porovnání forografie přímo z terénu hradiště.
Bořice - raně středověké hradiště. Dvě v terénu neznatelné teréní vlny se podařilo identifikovat až nazákladě letecké archeologie.
Zabrušany - raně středověké hradiště. Ze tří příčných valů a příkopů jsou dva na fotografii jasně patrné. Třetí je dobře vidět i v terénu (vede podél něj silnice, při jejíž stavbě byla odstraněna berma a silnice vede původním příkopem).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | 25. října 2007 v 23:51 | Reagovat

Tedy na vetsine tech fotek nevidim nic podezreleho (ale na nekterych ano).

2 Tom2 Tom2 | 23. září 2008 v 9:56 | Reagovat

nekde je potreba prekliknout na tu starsi ortofomapu na seznamu - tam to videt je

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama