www.stredovek.com

Fortifikační objekty na katastru obce Křečovice V.

4. srpna 2006 v 17:59 | morgoth |  Archeologie

5. Metody mého výzkumu

Protože podle památkového zákona 20/1987 §21 může archeologické výzkumy provádět pouze Archeologický ústav Akademie věd České republiky, nebo oprávněná organizace1), omezil jsem se jen na některé metody nedestruktivního průzkumu.
Nedestruktivní archeologie je soubor technik, metod a teorií, zaměřených na vyhledání a vyhodnocení archeologických pramenů bez provedení destruktivního zásahu do terénu.
Nedestruktivní postupy umožňují rozpoznat archeologické prameny:
 • vyhledáváním na povrchu viditelných předmětů (artefaktů a ekofaktů) a antropogenních tvarů reliéfu (nemovitých artefaktů)
 • identifikací pramenů pomocí jejich ekofaktních vlastností (tj. vlastností, které jsou nezáměrným důsledkem aktivit člověka)
Nedestruktivní postupy je možno členit na dvanáct základních druhů:
 1. analýza družicových snímků
 2. analýza kolmých leteckých snímků
 3. prospekce z nízko letícího letounu
 4. geofyzikální měření
 5. detektory kovů
 6. geochemická analýza
 7. povrchový průzkum a výzkum antropogenních tvarů reliéfu
 8. geobotanická indikace
 9. povrchový sběr
 10. vyhledávání vrstev
 11. vzorkování vrstev
 12. vyhledávání objektů
Z těchto postupů jsem částečně použil analýzu kolmých leteckých snímků, které jsem pro lokalitu sehnal v měřítku 1: 1700 (viz příloha: mapa 1 - mapa je kvůli velikosti tisku zmenšena). Protože je však velká většina lokality zalesněna a na přilehlých polích jsem žádné příznaky činnosti člověka nenašel, využil jsem je spíše pro přesnější orientaci v terénu.
Další použitou nedestruktivní metodou byl povrchový průzkum. Při povrchovém průzkumu antropogenních reliéfních tvarů je nutné zvažovat nejen tvar reliéfu, ale i jeho prostorový kontext, povrchový vzhled, případné povrchové nálezy a další skutečnosti. Na Benešovsku se často vyskytují středověké plužiny, dále jsem musel počítat s úpravami terénu uzpůsobeného pro výsadbu stromů. Nalezené valy2) jsem zakreslil do výřezu mapy 1: 4500 z testovací verze portálu veřejné správy České republiky. Tuto mapu jsem používal nejčastěji, v digitální i tištěné podobě (viz příloha 1: mapa 2 - mapa je kvůli velikosti zmenšena). Pro zanesení polohy do mapy používám GPS přístroj Asus Hollux GR - 230 napojený přenosem dat bluetooth3) na notebook HP Compaq 6120 a PocketPC Compaq 3870. Měření jsem prováděl pomocí měřičské lati domácí výroby a pásma.
Poslední použitou metodou byl povrchový sběr artefaktů a ekofaktů. Povrchový sběr zjišťuje a zkoumá stopy osídlení prostřednictvím zlomků movitých předmětů, rozptýlených po povrchu terénu. Povrchový výskyt je na lokalitě vázán většinou na zemědělskou činnost. Předměty se na povrch dostávají orbou, která narušuje popovrchové objekty či vrstvy a archeologické předměty z ních vynáší na povrch. V oranici a na povrchu jsou předměty vystaveny silným destrukčním vlivům. Místa s nálezy keramiky jsem zakreslil do ortofomapy, kde je lépe vidět rozdíl mezi lesy a poli. Nalezené předměty byly v drtivé většině zbytky keramiky nebo mazanice. Výjimečný byl nález vyhlazovátka? na keramiku z tuhy a držátka pokličky. Kromě povrchového sběru na zoraných polích v nejbližším okolí lokality a částečně na lokalitě jsem prozkoumal několik vývratů stromů a narušený terén po úpravách cesty u hájovny Lhotka.

1)Oprávněnou organizací je myšlena vysoká škola, muzeum nebo jiné organizace, popřípadě fyzická osoba, která má odborné předpoklady a získala povolení ministerstva kultury konzultované s AÚ AV ČR.
2)Valy jsou zpravidla pozůstatkem hradby, která mohla mít různou konstrukci. Dnes jsou vidět jakožto konvexní liniové útvary.
3)Bluetooth je specifikace bezdrátové komunikace určené zejména pro malou vzdálenost. Technologie je založena na radiovém spojení v pásmu s generální licencí (2,4GHz). Celkové přenosové pásmo je 723 kbps.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hieu Hieu | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 1:15 | Reagovat

Pravdu díš....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama