www.stredovek.com

objekty za víkend

21. července 2006 v 13:19 | morgoth |  Památkářství
Tak minulý týden jsem navštívil hrad Kost a zašel se podívat na druhý návštěvnický okruh. Zajímala mě kvalita prezentace tohoto hradu momentálně v soukromých rukou rodu Kinsky dal Borgo. Nazvaný byl "Mučírna" a to mě mělo varovat. Nejdříve jsme dostali kratičkou přednášku z historie hradu a poté jsme byli odvedeni do sklepení. Tam nás čekala sbírka mučících nástrojů, zcela netématicky doplněná sbírkou jezdeckých ostruh. Celá tato interiérová koncepce je od základu velmi špatně udělána. Prezentace vězení a mučírny situovaná do sklepů na potraviny je sice pro zcela nepoučené laiky nebo děti atraktivní, ale já trpěl. Vězení do kterého vedli tři vstupy (přímo do kuchyně ap.) muselo přijít každému kdo se nad tím zamyslí minimálně směšné. Celá první polovina prohlídky byla vlastně popisem co se s tím či oním mučícím nástrojem dá dělat. Druhá polovina se odehrávala na vnitřním nádvoří. Jednalo se o vystoupení jakési šermířské skupiny. Soudně podle mého, v tomto případě laického názoru, to bylo vystoupení kvalitní. Poté předvedli střelbu z kanónu a to vyprovodili nás z hradu. Celé prohlídce tedy dávám za 4- a doporučuji spolupráci např. s paní doktorkou Kubů. Ale na druhou stranu na prohlídce bylo několik dětí a ty se dobře bavily.
Vysvobození pro mě přišlo, když jsem se zašel podívat na nedaleké hradiště Poráň. Nádherné místo ostrožného hradiště a výrazným přepažujícím valem a 30m vysokými kolmými stěnami. Na proti přes údolí je pěkný mohylník a místo, na kterém jakoby stávala strážnice patřící k hradu Kost. V literatůře jsem o ní zatim nic neobjevil.
Cestou domů jsme se stavili na hradě Valečov. Díky místnímu kastelánu že mě pustil si hrad zadarmo nafotit i když už bylo po zavírací době. U hradu Valečov je krásné předhradí, které doporučuji projít.
Tento víkend míříme na hrad Lipý, za kastelánem Bramborem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama