www.stredovek.com

Fortifikační objekty na katastru obce Křečovice IV.

27. července 2006 v 18:42 | morgoth |  Archeologie

4. Historie průzkumů lokality

Celou lokalitu objevil významný regionální badatel a historik Jan Hartl a domníval se, že zde nalezne spojovací článek mezi povltavskými oppidy doby laténské a hradištěm na Velkém Blaníku. J. Hartl se narodil 5.5.1906 v Praze, dětství však prožil v Brně. Po ukončení gymnázia v Praze studoval na Filozofické a Přírodovědecké fakultě UK dějepis a zeměpis. Jako stipendista studoval také na univerzitách v Gentu a Bruselu. Během války si postavil v Jarkovicích rodinnou vilu, kde trvale žil po roce 1948. Nejprve pracoval jako vědecký redaktor nakladatelství Melantrich a nakladatelství Vyšehrad. Zasloužil se o podobu Šustových Dějin lidstva, pro které zajistil vynikající obrazové přílohy. Od roku 1945 byl členem muzejní rady muzea v Benešově a profesorem na zdejším gymnáziu. V letech 1963 - 1965 se stal ředitelem nově vzniklého Vlastivědného muzea Podblanicka v Jemništi. Své odborné historiografické práce zveřejňoval v odborných časopisech, zejména v Časopise Společnosti přátel starožitností a ve Sborníku vlastivědných prací z Podblanicka. Na Benešovsku objevil celou řadu zajímavých míst spjatých s historií. Kromě komplexu v okolí Křečovic a Strážovic uvedl do literatury slovanské hradiště nad obcí Tožice, pravděpodobné hradiště v lese Tužinka u obce Bedrč a další. Zemřel 16.11.1965 v Jemništi.
Na jeho popud lokalitu navštívila Ludmila Jansová-Borkovská, zkoumající tehdy blízké oppidum Hrazany. V letech 1959 až 1962 zde provedla několik malých průzkumů. Roku 1959 se ve zprávě o průzkumu domnívala, že celý komplex je až středověký.
První publikaci lokality provedl ve 4. svazku Sborníku vlastivědných prací z Podblanicka z roku 1962 Rudolf Turek. Popisuje zřícené valy a bastiony na Svinném a na Lhotském vrchu, které přirovnává k podobné situaci na halštatském hradišti Sedlo u Sušice. Dále popisuje mohutné valy nad Strážovicemi a celý komplex datuje do pozdního halštatu. Ludmila Jansová-Borkovská posléze připouští toto časové zařazení.
Roku 1963 prozkoumali hradiště J. Bouzek a M. Buchvaldek. Přes skutečnost že na hradišti pravděpodobně strávili jen krátkou dobu (ten den prozkoumali ještě dvě další lokality) shodli se s Rudolfem Turkem, že na Lhotském vrchu a na Svinném jde o objekty náležejícím pozdnímu halštatu (viz příloha 1: foto zpráva 1).
Pod vedením M. Malého byl v roce 1965 konečně proveden zjišťovací výzkum. Výzkum se týkal pouze situace na Lhotském vrchu. M. Malý rozpoznal tři soustředné, původně pravděpodobně obvodové linie opevnění ve formě volně sypané kamenné hradby. Situace na Svinném vrchu je velmi podobná, naopak situace na Borovině je zcela jiná a podobá se spíše hradištím slovanským.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama