www.stredovek.com

Fortifikační objekty na katastru obce Křečovice II.

19. července 2006 v 11:11 | morgoth |  Archeologie

2. Historie Křečovic

Padesát kilometrů na jih od Prahy, v samém srdci Čech leží Křečovice. Rodiště a místo posledního odpočinku významného českého skladatele a houslisty, Dvořákova nejbližšího žáka Josefa Suka (1874-1935). Josef Suk složil pro místní kostel Křečovickou mši. Jeho nejvýznamnější díla připomínají kameny umístěné ve zdejší aleji, která byla v roce 1940 vysázena na mistrovu památku. Domek, ve kterém skladatel žil je upraven na Muzeum české hudby, Památník Josefa Suka. Na hřbitově je Sukův hrob s bustou od O. Španiela.
V Křečovicích stávalo sídlo rytířů Křečovických z Křečovic, ti byli zakladateli zdejšího kostela jenž se roku 1350 mezi farními v děkanátu Vltavském uvádí. V první polovině 18. století byl barokně přestavěn. Má novorenesanční oltář a kazatelnou od A. Suchardy. V jižní části je plastika "slunečního boha". Je zasazená do vnější omítky vedle bočního kostelního vchodu. Podle dr. Cibulky je těžké určit co to je, zvláště chybí znak určité doby. Snad jde o dílo lidového umělce a bude to pravděpodobně symbol slunce. V literatuře se často uvádí její keltský původ. A přestože tak stará určitě není, zaslouží si alespoň dílčí pozornost v následujícím textu. Pod kostelem vedle dvora na návsi stávala tvrz, prvně doložená roku 1524 kupní smlouvou mezi Vilémem Vejhákem z Koutů a Janem Řepou z Neveklova, čímž se zdejší statek dostal k panství tloskovskému. Když tvrz přestala sloužit obytným účelům, byla přestavěna na sýpku. Později byla znovu upravena na obytný dům, ve kterém byla zřízena pošta. Přestavbou byl starý objekt odstraněn i s hradebními zdmi, které ho obklopovaly.
Vznik Strážovic se připomíná kolem roku 1434. K osadě Strážovice patřily čtyři popisná čísla z bývalého Kramperova mlýna. Ve Strážovicích byly obecní pastoušky.
Křečovice a jejich okolí nejvíce proslavil film "Vesničko má, středisková". Natáčel ho zde v letech 1984-1985 podle scénáře Zdeňka Svěráka režisér Jiří Menzel. Natáčení probíhalo nejen v samotných Křečovicích, ale i v širokém okolí. Za vynikajícího hereckého obsazení v čele s Rudolfem Hrušínským, si zahrála celá řada občanů Křečovic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama